Ráj veteránů - inzerce veteránů
Reklama:    Autopůjčovna     |     Grily Campingaz     |     Army shop     |     Sportovní vozy     |     Ráj veteránů     |     Vaše reklama zde?

 

 

 

( Váš banner zde? )

logo

Elektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cena

Vyhledávání
Značka:
Model:
Karoserie:
Rok výroby:   
Výkon [kW]:   
Cena od: do:
Text:
Palivo:
Převodovka:
Pohon kol:
Najeto do:
Inzeráty:
Kraj:

(Více) (Méně)        

Hlavní menu
+ vložit auto +
Ráj aut
novinky v nabídce
katalog prodejců
rady při koupi
podpořte nás
napište nám
Přihlášení do systému
Login:
Heslo:


( zapomenuté heslo? )

+ registrace +


Partneři
Sportovní vozy - inzerce sportovních aut Ráj veteránů - inzerce veteránůužitečné odkazy
vážné nehody
zábavné hry
software pro prodejce
statistika webu

Právě jste si koupili auto a hledáte povinné ručení srovnání? Stačí si vše srovnat u Porovnej24.cz

Srovnání povinného ručení online do 2 minut.

Půjčovna minibusů od Procházky.

Čištění filtru pevných částic od 3990Kč.

Beskydservis půjčovna aut s tradicí.

Autopůjčovna Bauer.

Povinné ručení na váš vůz online a během pár minut.

Povinné ručení kalkulačka na auto nové i ojeté.


( Vaše reklama zde? )


Články
Auta do terénu se přestavbou stávají ještě odolnější a spolehlivější
Jak na bezpečný převoz nákladu? Základem je jeho řádné upevnění
Elektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cena
další články
Doporučujeme prodejce

JS Autocentrum s.r.o.

MOTOR HOLDING a. s.

VIP CAR s.r.o.


Elektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cena

Elektromobilita je v posledních letech často diskutované téma. V České republice bylo k 30. červnu 2022 bylo registrováno 20 668 elektromobilů všech kategorií a na český cestách najdeme aktuálně k dispozici více než tisícovku nabíjecích stanic. O klasických elektromobilech slyšíme takřka denně, ale jak jsou na tom elektrické dodávky?

 

Proč zvážit pořízení elektrické dodávky?

 

Pokud pravidelně provádíme přepravní úkony pomocí větší či menší dodávky, možná je na čase zvážit přechod na její elektrickou verzi. Průzkum trhu ukazuje, že až 70 % uživatelů dodávek najede denně méně než 160 km.

 

Dojezd cca 100 km dosahuje většina elektrických dodávek, které jsou aktuálně k prodeji. Dokud je možné dobít baterie během dlouhé zastávky nebo přes noc, může mít nízkonákladová elektrická dodávka s nulovými emisemi větší smysl, než byste si zpočátku mysleli.

 

Elektrický dojezd se dost liší v závislosti na způsobu používání vozu. Výrazný vliv na dojezd mohou mít nižší okolní teploty, hmotnost přepravovaného nákladu, ježděná trasa nebo intenzita dopravy.

 

Proto nelze být nekritický ohledně informací o dojezdu, které poskytují jednotliví výrobci, zejména proto, že obvykle odkazují na jízdu podle standardizovaného silničního testu NEDC (nebo WLTP).

 

TIP: Znáte infrastrukturu pro elektromobily v ČR? Ta může být při rozhodování o pořízení elektrické dodávky totiž zásadní.

 

Cenová stránka elektrických dodávek

 

Samozřejmě důležitou roli při výběru a pořízení užitkového vozu hraje také finanční stránka. Elektrické vozy a také jejich náhradní komponenty jsou dražší než u jejich protějšků se spalovacími či zážehovými motory.

 

Při výhodném tarifu za elektřinu (např. dobíjení baterií v noci) bude tankování benzínu či nafty umožňující dosáhnout srovnatelné vzdálenosti mnohem finančně náročnější než dobíjení vozu elektrickým proudem.

 

Proto tu máme paradox: Aby se investice do elektrické dodávky vyplatila, je potřeba najet co nejvíce kilometrů, ale omezený dojezd je překážkou k dosažení tohoto předpokladu.

 

Jaké elektrické dodávky jsou na trhu k dispozici?

 

Podle katalogu elektromobility vydaného v roce 2021 bylo v ČR téhož času k dispozici 10 modelů v různých verzích.

 

Jedná se o následující vozy:

 

●    Peugeot e-Expert – Elektrický Peugeot e-Expert zůstává věrný konceptu značky Peugeot „Power of choice“ a zachovává si svalnatý styl verze se spalovacím motorem a stejné užitečné zatížení.

●    Citroën ë-Jumpy – Citroën ë-Jumpy je vítězem ocenění International Van of the Year 2021. Je k dispozici se dvěma bateriemi (50 kWh a 75 kWh), což znamená různé provozní dojezdy (cyklus WLTP): 230 km nebo 330 km

●    MAN eTGE – Podle plánů společnosti MAN bylo do konce roku 2020 v Evropě připraveno na servis elektromobilů 110 servisních míst a v každém dalším roce se počet servisů rozroste o dalších 60 specializovaných dílen. Tímto způsobem již společnost vytváří vhodně přizpůsobenou servisní síť pro své současné i budoucí zákazníky elektromobilů v celé Evropě

●    Mercedes-Benz eVito – V základním modelu Mercedes-Benz eVito je užitečná hmotnost 1 073 kg, vzhledem k umístění baterií pod podlahou zůstává ložná kapacita nezměněna: činí 6 m3 (dlouhá verze 6,6 m3)

●    Mercedes-Benz eSprinter – Mercedes eSprinter má ložnou kapacitu až 10,5 m3, nosnost je 1040 kg (to platí pro verzi s dojezdem až 115 km

●    Volkswagen e-Crafter – Elektromotor Volkswagenu e-Crafter o výkonu 100 kW je poháněn bateriemi uloženými pod podlahou, díky nimž vůz udrží užitkové zatížení jedné tuny a jeho nákladový prostor je 10,7 m3. Dojezd vozu je oficiálně 173 km a nabití baterie na 80 % trvá pouhých 45 minut.

●    Opel Vivaro-e – Opel Vivaro-e je stejně všestranný a flexibilní jako kterákoli jiná verze modelu, jeho užitečná hmotnost je srovnatelná s podobnými dodávkami se spalovacími motory: Vivaro má užitečné zatížení 1 275 kg a kompaktní dodávka s 2litrovým naftovým motorem maximální užitečné zatížení 1 405 kg

●    Renault KANGOO Z.E

●    Renault MASTER Z.E

●    Nissan e-NV200 

 

TIP: Při výběru modelu by měly hrát roli i vedlejší, někdy málo viditelné faktory, jako je například to, zda pro model existují originální náhradní autodíly, jejich cena a dostupnost a další.

 

Elektromobilita a ceny - kolik stojí nabíjení a pořízení elektrické dodávky?

 

Abychom si alespoň orientačně spočítali náklady na nabíjení elektrické dodávky, sáhli jsme po kalkulačce a informacích dostupných veřejně na internetu.

 

Nabíjení z veřejně dostupných nabíjecích stanic

 

Pomocí výpočtů nákladů na nabíjení dostupných na internetu jsme odhadli náklady na ujetí 100 km v závislosti na typu nabíjení na veřejné stanici (podle tarifů na veřejných nabíjecích stanicích, nikoliv doma).

 

Vybrali jsme jeden z modelů oceněných titulem International Van of the Year: Peugeot e-Expert Panel Van Standard s motorem o výkonu 75 kWh. Předpokládali jsme, že použijeme stejnosměrnou nabíječku s nabíjecím výkonem 40-50 kW a autobaterie se nabije z 20 % na 80 %.

 

Budeme tedy nabíjet 45 kW při průměrné ceně na českých nabíjecích stanicích 6 Kč/kWh.

 

Našimi výpočty jsme dospěli k závěru, že průměrně cena za elektřinu, která pokryje 100 km jízdy vyjde na 270 Kč.

 

Pro srovnání jsme také odhadli náklady na jízdu 100 km vozem Peugeot Expert Furgon vybaveným motorem blueHDI o výkonu 100 HP (74 kW). Výrobce uvádí spotřebu paliva v kombinovaném cyklu WLTP od 5,5 do 7,5 l nafty/100 km.

 

Za předpokladu, že 1 litr nafty stojí 45 Kč, náklady na ujetí 100 km v Expertu s naftovým motorem se pohybují od 248 Kč do 338 Kč (spotřeba 5,5 a 7,5 l/100 km).

 

Nabíjení doma

 

Situace se může změnit významně ve prospěch elektromobilů, pokud použijeme nabíječku zapojenou do domácí či firemní elektrické sítě.

 

Například máme-li doma zafixovanou cenu elektřiny na 2.50 Kč / kWh, nabití 45 kW pro ujetí 100 km s Peugeot e-Expert Panel Van Standard nás vyjde na pouhých 113 Kč.

 

Na tomto příkladu se konečně ukazuje, že elektrická dodávka je z hlediska nákladů na energii levnější než její dieselový protějšek.

 

Pořizovací ceny vozů

 

V roce 2021 se průměrná pořizovací cena elektrické dodávky pohybovala cca o 50 % výše než u jejich klasických protějšků s naftovými motory.

 

Velice zjednodušenými a orientačními výpočty se můžeme dopočítat k tomu, že abychom se dostali v pořizovací ceně vs. ušetřených nákladech na provoz tzv. “na nulu”, bude to trvat cca 4 roky. Poté už na elektromobilitě opravdu ušetříme, resp. vyděláme.

 

4 roky jsou na jednu stranu velice dlouhá doba. Toto by se však mohlo změnit, pokud by v ČR byly zavedeny státní dotace na pořízení elektromobilu. Aktuálně jsou projednávány například dotace až ve výši 30 % z celkové ceny vozu a to by již bezpochyby stálo za zvážení pro leckterého provozovatele přepravy či osoby užívající klasickou dodávku.

 

Oceněné elektromobily

 

Rozvoj elektromobility v oblasti dodávek skupiny PSA byl oceněn v podobě ocenění International Van of the Year 2021.

 

Modely Peugeot e-Expert, Citroën e-Dispatch (ë-Jumpy) a Opel/Vauxhall Vivaro-e společně vyvinuté francouzskou společností získal většinu hlasů 24 člené poroty IVOTY (International Van of the Year 2021).

 

Dva finalisté – Mercedes-Benz eSprinter a nejnovější Vito – obsadili druhé a třetí místo.

 

Čtvrtý byl Ford se svými novými modely Transit Active & Trail.

 

„Čtyřka“ PSA jsou prvními dodávkami na trhu, které se prodávají po celé Evropě s dojezdem přes 300 km. Jsou to robustní dodávky s výbornými jízdními vlastnostmi a kromě nižší hlučnosti se po stránce jízdního zážitku příliš neliší od naftových verzí.

 

Elektrické kompaktní dodávky PSA dávají profesionálním uživatelům solidní impuls k tomu, aby se zaměřili na elektromobilitu a zároveň si vynutili demokratizaci a škálování bezemisní dopravy.

 

U nabízených vozů mohou být skutečný obchodní (finanční) přínos a celkové náklady na vlastnictví na stejné úrovni jako u verzí se spalovacím motorem.

 

Flexibilní dvoubateriový koncept s dostatečně výkonným, plynulým a tichým systémem pohonu a stejnosměrnou rychlonabíječkou ve standardu je opravdu přesvědčivý a slibný.

 

Každá značka v rámci skupiny PSA vyvinula různé elektrické verze vozů, od nákladní dodávky až po minibus pro přepravu osob, v každém případě mají vozy téměř stejnou užitečnou hmotnost a nákladový prostor jako jejich dieselové protějšky.

 

Skupině PSA se podařilo uvést na trh e-van, který má všechny vlastnosti dodávky se spalovacím motorem, ale poprvé má slušný dojezd. Schopnost dosáhnout dojezdu až 330 km na jedno nabití usnadňuje plánování trasy a používání vozidel – dojezd přesahuje typické vzdálenosti, které vozy této třídy urazí za jeden den.

 

TIP: I elektrododávky si můžete přizpůsobit svým představám. Zaujmout vás mohou kvalitní LED světla pro vaše vozidlo, díky nimž bude cestování za tmy mnohem příjemnější.

 

6 důvodů, proč si pořídit elektrickou dodávku

 

1.    V souladu s přírodou

 


V době rychlých klimatických změn a rostoucího společenského tlaku by měl každý z nás každý den činit vědomá, proekologická rozhodnutí. Počínaje tak jednoduchými věcmi, jako jsou opakovaně použitelné lahve, přes přírodní čisticí prostředky, až po výběr auta.

 

Ty elektrické, které se díky své nízké emisivitě podílejí na nižší úrovni znečištění zejména ve městech. Počínaje sníženým množstvím prachu z provozu brzdového systému, přes nedostatek výfukových plynů vycházejících z výfukového potrubí, až po zanedbatelnou hladinu hluku škodlivého pro městské komunity.

 

Stále rostoucí hladina decibelů je problémem, kterému čelí čím dál více polských měst, zejména v centru. Není proto divu, že zájem o tematiku elektromobilů, stejně jako o jejich nákup, neustále roste.

 

2.    Elektrický znamená levnější

 

Nestabilní situaci na trhu s pohonnými hmotami pociťují řidiči stále častěji. Téměř z týdne na týden se ceny na nádražích zvyšují a pro mnohé z nás je cestování autem nejen každodenní život, ale často i nutnost - služební cesty, převoz dětí do školy nebo běžné povinnosti.

 

S takto dynamicky se měnící situací na trhu se elektromobily mohou stát oporou bezpečnosti. Náklady na jejich nabíjení jsou i přes současné zdražování elektřiny stále nižší než při tankování tradičních paliv.

 

Ekonomické a úsporné je nejen nabíjení elektrických dodávek, ale i jejich servis. Díky specifické konstrukci mají tyto vozy méně dílů, a tím pádem i součástek, které by mohly selhat - zde lze zmínit například chybějící DPF systém, dvouhmotový setrvačník, mnoho typů filtrů, turbíny, vstřiky citlivé na palivo kvalita a mnoho dalších.

 

Majitelé dodávek na elektřinu se také nemusí starat o výměnu motorového oleje.

 

3.    Dlouhé cesty? Ano prosím!

 

Jedním z mýtů o elektromobilech, který dnes (naštěstí) upadá v zapomnění, je ten o dojezdu.

 

S intenzivním rozvojem technologií nabízejí dnešní elektromobily dojezd až několik stovek kilometrů – viz. příklad výše, kde oceněné elektrické dodávky bez problému na jedno nabití urazí vzdálenosti delší než 300 km.

 

Nelze zapomenout na rychle se rozvíjející nabíjecí infrastrukturu – ta je sice v Česku stále méně rozvinutá než v západní Evropě, ale dynamicky se na jejím rozvoji pracuje. Je to dáno nejen rostoucím počtem elektromobilů na trhu, ale také zaváděním obecních, místních a státních právních předpisů.

 

Na dálnicích a rychlostních komunikacích najdete rychlodobíjecí stanice, ale pokud vás napadá, jak je to pokud vyrazíte hlouběji do přírody – nebojte, nabijete i tam. Vždyť stačí obyčejná zásuvka a nabíjecí kabel.

 

TIP: Než se vydáte se svou novou elektrododávkou na cesty, položte si jednu důležitou otázku. Znáte povinnou výbavu pro dodávky, nákladní auta nebo elektromotocykly?

 

4.    Pohodlné a prostorné

 

Elektromobil jako synonymum malého městského auta? Ano, na ulicích je takových hodně. Elektromobily jsou však již dlouhou dobu také velkými a pohodlnými užitkovými vozy či prostornými rodinnými dodávkami. Ideální na výlety mimo město, na výlet k moři a dokonce i na zahraniční dovolenou.

 

Skvělým příkladem velkého, a přesto pohodlného a rodinného, auta je Mercedes EQV, což je elektrická dodávka určená pro rodiny. Je to velký, pohodlný a bezpečný vůz, jehož nespornou výhodou navíc je bezemisní jízda a ekonomický provoz.

 

Do jeho interiéru se v závislosti na konfiguraci vejde 6 až 8 osob včetně zavazadel. Navíc po vyjmutí zadních sedadel získáme také obrovský prostor, který bude dobře fungovat při převozu velkých zavazadel nebo nábytku.

 

Je to ideální vozidlo pro rodiny, které rády cestují společně, aktivně sportují a oceňují jízdní komfort, protože elektromobil je například mnohem tišší než model se spalovacím motorem.

 

5.    Nejen, že je tichý, dostane se všude

 

Elektromobily jsou mnohem tišší než modely poháněné tradičním palivem. Díky tomu se výrazně zvyšuje jízdní komfort a i ve vysokých rychlostech je hluk méně patrný.

 

Elektromobily jsou navíc vozy, na které se k radosti jejich majitelů obzvláště ve městech hledí. Řidiči elektromobilů mohou často využívat pruhy pro autobusy, jsou jim odpuštěné některé parkovací poplatky či silniční daně.

 

V západní Evropě je také běžným zvykem, že jsou vozidla osvobozena od nutnosti platit dálniční poplatky. Na západě se také v mnoha městech legálně nedostanete do centra jinak než elektromobilem.

 

6.    Zima elektrickou dodávku nepřekvapí

 

Další výhodou elektrických dodávek, kterou oceníme zejména během zimního počasí, je to, že odpadá většina problému pro zimu typických, jako je problém se zamrzáním nafty či problémy se startováním.

 

Jelikož má elektromobil sofistikovanější elektrický okruh, který není závislý na dobíjení klasickými palivy, nestává se, že by se nám při poklesu teplot vybila baterie a vozidlo nenastartovalo.

 

Jak se starat o baterii v elektromobilu?

 

V některých ohledech je nabíjení elektromobilu podobné nabíjení mobilního telefonu. Jeho napájecí systém se skládá z modulů, které tvoří buňky. Tyto prvky časem degradují, proto vám v následujících řádcích prozradíme tipy na bezpečné použití elektrobaterií a co dělat, abyste se o baterie do elektromobilů správně starali, a prodloužili tak jejich životnost.

 

Pod kapotami elektromobilů najdeme lithium-iontový modul. Jak dlouho ho budeme moci bez problémů používat? Podle posledních ujištění většiny výrobců elektromobilů by nám nové baterie měly sloužit 8 let nebo umožnit bezproblémový nájezd 160 000 kilometrů.

 

Navíc ujišťují, že v rámci záruky vymění baterii, pokud má plně nabitá pouze 60 nebo 70 procent původní kapacity. Navzdory jistotě, která nám dává záruku na vůz zakoupený v autosalonu, se vyplatí vynaložit úsilí na péči o baterie, a tím prodloužit dobu jejich výkonu.

 

TIP: Kromě péče o baterii nezapomínejte ani na péči o celkový vzhled svého vozidla. Víte, jak umýt auto?

 

Nenabíjejte baterii elektromobilu na 100 %

 

Jak jsme již zmínili, všechny baterie pro elektromobily jsou vyrobeny z článků. Aby se vůz rozjel, musí každý z nich vygenerovat příslušné napětí. Do 80 % plného výkonu se auto nabije velmi rychle, poté se proces nabíjení zpomalí. Nabíječka totiž snižuje proud, který auto odebírá, jde o ochranu výrobce před zničením cenných článků.

 

Nenechte baterii vašeho elektromobilu zcela vybít

 

Úplné vybití baterií také není dobrým zvykem, protože může taktéž poškodit články.

 

Pamatujte, že i vozidlo s vypnutým motorem stále potřebuje elektřinu, aby „udrželo při životě“ elektroniku na palubě. 

 

Ideální je nabíjet vůz nejpozději, když dosáhne hranice 20 % své baterie, abychom minimalizovali poškození baterie a zachovali jí tak po co nejdelší dobu co nejvyšší kapacitu.

 

Kdykoli je to možné, nabíjejte nízkým proudem

 

Články elektromobilů nemají rády vysoký proud, proto se, pokud možno, snažte omezit nabíjení stejnosměrným proudem (k němuž dochází u stejnosměrných stanic). Samozřejmě nemůžete propadnout paranoie, pár nabití jednosměrným proudem konstantního proudu elektromobil nezničí, ale snažte se to nedělat příliš často.

 

Chraňte baterii před extrémními povětrnostními podmínkami

 

Elektromobily, stejně jako všechna ostatní auta, se nerady vystavují třeskuté zimě nebo přílišnému horku. Vozidla staré generace jsme po stání v mrazu museli startovat pomocí kabelů.

 

V případě elektromobilu nové generace se prodlouží čas potřebný k přípravě vozu na jízdu, při vystavení chladu se bude muset zahřát. Na druhou stranu, když stojíte na slunci ve více než 30 stupňových vedrech, chvíli potrvá, než se ochladí, než bude moci brát elektřinu.

 

Nešetřete na nabíječce

 

Než koupíte pro svoji elektrickou dodávku nabíječku, ujistěte se, že prošla příslušnými schváleními a má odpovídající ochranu. V současné době si na trhu získávají oblibu levné technologické výdobytky. Uživatelé, lákáni atraktivní cenou, nevědí, že používání nevyzkoušeného vybavení může poškodit jejich vůz a jeho elektrický systém.

 

To nejdůležitější z nabíjení

 

Nabíjení baterie pomocí speciální nabíječky, stejně jako zajištění toho, aby se baterie úplně nevybila, jsou jednoduché metody, které lze snadno implementovat. Elektrobaterie, o kterou se budeme starat, nám tak bude sloužit mnohem déle.

 

Na závěr

 

Už tedy znáte odpověď na to, zda se vyplatí řešit elektromobily a obzvláště ty dodávkových velikostí a tvarů? Konečné rozhodnutí je ve výsledku na vás, ale my jsme toho názoru, že rozšiřování elektromobility je jedním ze způsobů, jak zpomalit následky lidských každodenních činností na planetu. Také je dobré si uvědomit, že kroky k ekologickému chování neděláme pro sebe, nýbrž pro budoucí generace.

 

Nakonec už vyvstává jen jedna otázka. Který z modelů elektrododávek bude parkovat ve vaší garáži?

 

Tomáš Konieczny, obsahový a SEO specialistaSdílejte na Facebooku: Sdílejte tento článek

 
Fotogalerie:

Elektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cenaElektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cena 


  Vaše komentáře k tomuto článku: 
Zpět na seznam článků 

© 2010-2024   Ráj aut   |   kontakty   |   nápověda   |   nabídka reklamy   |      f  sdílet Ráj aut      X sdílet
Hledáte nejlevnější autopůjčovnu? Auto Vám půjčí krátkodobě i dlouhodobě autopůjčovna taggart.cz Praha za nejlepší ceny v ČR!Elektrické dodávky: typy, výhody, dojezd, cena - Ráj aut | Prodej, bazar


Pozor Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s využitím souborů cookie a nezbytných osobních údajů pro analýzu, individuální obsah a reklamy. Využíváme reklamní systém společnosti Internet BillBoard, zde naleznete jaké informace se zpracovávají.
Jak společnost Google nakládá s osobními údaji v reklamních službách v rámci nařízení GDPR se dozvíte zde.
Pozor

Skladové vozy v České republice             Omnetic - digitální nástroj pro automotiveTOPlist